Connor-Winfield CWX815-33.333M
CWX815-33.333M picture photo
Mfg. Part Number
CWX815-33.333M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX815-33.333M.pdf
Availability of CWX815-33.333M
QUANTITY
CWX815-33.333M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX815-33.333M
Internal Part NumberEIS-CWX815-33.333M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX815
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency33.333MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX815-33.333M
Related LinksCWX815-, CWX815-33.333M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX815-33.333M Details Description
Related parts for CWX815-33.333M
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf