Connor-Winfield CWX823-033.333M
CWX823-033.333M picture photo
Mfg. Part Number
CWX823-033.333M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 33.333MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
CWX823-033.333M.pdf
Availability of CWX823-033.333M
QUANTITY
CWX823-033.333M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX823-033.333M
Internal Part NumberEIS-CWX823-033.333M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product5.0 x 7.0mm SMD Oscillators
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCWX823
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency33.333MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX823-033.333M
Related LinksCWX823-, CWX823-033.333M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX823-033.333M Details Description
Related parts for CWX823-033.333M
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
KEYLOCK SWITCH SPDT 3A 125VAC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
MALE HSG DRAWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf