Connor-Winfield CWX825-27.0M
CWX825-27.0M picture photo
Mfg. Part Number
CWX825-27.0M
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
CWX825-27.0M.pdf
Availability of CWX825-27.0M
QUANTITY
CWX825-27.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of CWX825-27.0M
Internal Part NumberEIS-CWX825-27.0M
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWX825-27.0M
Related LinksCWX825, CWX825-27.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
CWX825-27.0M Details Description
Related parts for CWX825-27.0M
POT 500K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
MICRO 37 M 36" YEL JACKS datasheet.pdf