AVX Corporation CX2016DB35416K0HJLC1
CX2016DB35416K0HJLC1 picture photo
Mfg. Part Number
CX2016DB35416K0HJLC1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 35.4160MHz 15ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
CX2016DB35416K0HJLC1.pdf
Availability of CX2016DB35416K0HJLC1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CX2016DB35416K0HJLC1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CX2016DB35416K0HJLC1
Internal Part NumberEIS-CX2016DB35416K0HJLC1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCX2016DB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency35.416MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.016" (0.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CX2016DB35416K0HJLC1
Related LinksCX2016DB35, CX2016DB35416K0HJLC1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
CX2016DB35416K0HJLC1 Details Description
Related parts for CX2016DB35416K0HJLC1
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 1.5KVAC SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
WIREWAY/JUNCT 12X10.25/2.5X2.5" datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 160MA 2 OHM SMD datasheet.pdf