Vishay/Dale RN60C3702BB14
RN60C3702BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C3702BB14
Brief Description
RES 37K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C3702BB14.pdf
Availability of RN60C3702BB14
QUANTITY
RN60C3702BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C3702BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C3702BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C3702BB14
Related LinksRN60C3, RN60C3702BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C3702BB14 Details Description
Related parts for RN60C3702BB14
CONN HEADER VERT 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.64V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
INSUL CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL CRIMP POSITIONER datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf