Cree Inc. CXA1507-0000-000F0HG257F
CXA1507-0000-000F0HG257F picture photo
Mfg. Part Number
CXA1507-0000-000F0HG257F
Brief Description
LED XLAMP CXA WHITE
Datasheet Download
CXA1507-0000-000F0HG257F.pdf
Availability of CXA1507-0000-000F0HG257F
QUANTITY
CXA1507-0000-000F0HG257F Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1507-0000-000F0HG257F
Internal Part NumberEIS-CXA1507-0000-000F0HG257F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCXA Family Soldering/Handling
Design ResourcesCXA1507/PAR30 Reference Design
Lighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test810 lm (780 lm ~ 840 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test113 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1507-0000-000F0HG257F
Related LinksCXA1507-0000, CXA1507-0000-000F0HG257F Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1507-0000-000F0HG257F Details Description
Related parts for CXA1507-0000-000F0HG257F
IC DAS 12BIT 8CH 44-PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCSO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" BK/RD/WT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 5% 630 VDC RAD datasheet.pdf