Cree Inc. CXA1512-0000-000F0HK20E3
CXA1512-0000-000F0HK20E3 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1512-0000-000F0HK20E3
Brief Description
LED XLAMP CXA WHITE
Datasheet Download
CXA1512-0000-000F0HK20E3.pdf
Availability of CXA1512-0000-000F0HK20E3
QUANTITY
CXA1512-0000-000F0HK20E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1512-0000-000F0HK20E3
Internal Part NumberEIS-CXA1512-0000-000F0HK20E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCXA Family Soldering/Handling
Design ResourcesCXA1512/PAR38 Reference Design
CXA1512 Retail Track Light Ref Design
Lighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA1512
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1245 lm (1200 lm ~ 1290 lm)
Current - Test700mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test99 lm/W
Current - Max1.2A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1512-0000-000F0HK20E3
Related LinksCXA1512-0000, CXA1512-0000-000F0HK20E3 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1512-0000-000F0HK20E3 Details Description
Related parts for CXA1512-0000-000F0HK20E3
RES SMD 1.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER BATT W/9V SNAP ALUM datasheet.pdf
IC CONV THERMOCOUPLE-DGTL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED PSL0101 WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 5POS datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf