Cree Inc. CXA1820-0000-000N00R40E5
CXA1820-0000-000N00R40E5 picture photo
Mfg. Part Number
CXA1820-0000-000N00R40E5
Brief Description
XLAMP CXA LED WHITE
Datasheet Download
CXA1820-0000-000N00R40E5.pdf
Availability of CXA1820-0000-000N00R40E5
QUANTITY
CXA1820-0000-000N00R40E5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA1820-0000-000N00R40E5
Internal Part NumberEIS-CXA1820-0000-000N00R40E5
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA1820
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2690 lm (2600 lm ~ 2780 lm)
Current - Test550mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)37V
Lumens/Watt @ Current - Test132 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension17.85mm L x 17.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)12.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA1820-0000-000N00R40E5
Related LinksCXA1820-0000, CXA1820-0000-000N00R40E5 Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA1820-0000-000N00R40E5 Details Description
Related parts for CXA1820-0000-000N00R40E5
IC REG LDO 12V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
POWER PIN DIN FORMAT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1800V WC-500 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH DIP 10P SPST SMD datasheet.pdf
CIR 2C 2#0 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 620PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf