Artesyn Embedded Technologies CXA20-48D12J
CXA20-48D12J picture photo
Mfg. Part Number
CXA20-48D12J
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W
Datasheet Download
CXA20-48D12J.pdf
Availability of CXA20-48D12J
QUANTITY
CXA20-48D12J Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA20-48D12J
Internal Part NumberEIS-CXA20-48D12J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCXA20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA, 830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.41" H (50.8mm x 40.6mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA20-48D12J
Related LinksCXA20-, CXA20-48D12J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
CXA20-48D12J Details Description
Related parts for CXA20-48D12J
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 32HTSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 950A datasheet.pdf
SLDSW 3A PCB-BTM-SYM NONE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf