Cree Inc. CXA2530-0000-000N0UR240H
CXA2530-0000-000N0UR240H picture photo
Mfg. Part Number
CXA2530-0000-000N0UR240H
Brief Description
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT
Datasheet Download
CXA2530-0000-000N0UR240H.pdf
Availability of CXA2530-0000-000N0UR240H
QUANTITY
CXA2530-0000-000N0UR240H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA2530-0000-000N0UR240H
Internal Part NumberEIS-CXA2530-0000-000N0UR240H
SeriesXLamp® CXA2530
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test2510 lm (2420 lm ~ 2600 lm)
Current - Test800mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)37V
Lumens/Watt @ Current - Test85 lm/W
Current - Max1.6A
CRI (Color Rendering Index)93
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension23.85mm L x 23.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)19.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA2530-0000-000N0UR240H
Related LinksCXA2530-0000, CXA2530-0000-000N0UR240H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA2530-0000-000N0UR240H Details Description
Related parts for CXA2530-0000-000N0UR240H
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 245MA 180 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf