Cree Inc. CXA3070-0000-000N0HAD40F
CXA3070-0000-000N0HAD40F picture photo
Mfg. Part Number
CXA3070-0000-000N0HAD40F
Brief Description
XLAMP CXA LED WHITE
Datasheet Download
CXA3070-0000-000N0HAD40F.pdf
Availability of CXA3070-0000-000N0HAD40F
QUANTITY
CXA3070-0000-000N0HAD40F Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA3070-0000-000N0HAD40F
Internal Part NumberEIS-CXA3070-0000-000N0HAD40F
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA3070
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test9250 lm (9000 lm ~ 9500 lm)
Current - Test1.925A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)38.5V
Lumens/Watt @ Current - Test125 lm/W
Current - Max2.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension27.35mm L x 27.35mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)23.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA3070-0000-000N0HAD40F
Related LinksCXA3070-0000, CXA3070-0000-000N0HAD40F Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA3070-0000-000N0HAD40F Details Description
Related parts for CXA3070-0000-000N0HAD40F
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
RES 4.0K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL WITH AD9248BCP-65 datasheet.pdf
IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
GRIP-MALE STRAIN RELIEF 2" STR datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CRIMP CONTACTS datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf