Cree Inc. CXA3590-0000-000R00AB27H
CXA3590-0000-000R00AB27H picture photo
Mfg. Part Number
CXA3590-0000-000R00AB27H
Brief Description
LED XLAMP CXA WHITE
Datasheet Download
CXA3590-0000-000R00AB27H.pdf
Availability of CXA3590-0000-000R00AB27H
QUANTITY
CXA3590-0000-000R00AB27H Order Process
Ship out your order
Specifications of CXA3590-0000-000R00AB27H
Internal Part NumberEIS-CXA3590-0000-000R00AB27H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCXA Family Soldering/Handling
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductCXA LED Array – Cree
Standard Package50
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXLamp® CXA3590
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test8750 lm (8500 lm ~ 9000 lm)
Current - Test1.2A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)77V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max1.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension34.85mm L x 34.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)30.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXA3590-0000-000R00AB27H
Related LinksCXA3590-0000, CXA3590-0000-000R00AB27H Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXA3590-0000-000R00AB27H Details Description
Related parts for CXA3590-0000-000R00AB27H
COVER RCWAY TC130 MD IVRY 6' datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 9/64" 9.3" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED BLUE 1M datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 4X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
60710D106 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP 1F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf