Cree Inc. CXB1507-0000-000F0HJ257E
CXB1507-0000-000F0HJ257E picture photo
Mfg. Part Number
CXB1507-0000-000F0HJ257E
Brief Description
LED COB CXB1507 5700K WHT SMD
Datasheet Download
CXB1507-0000-000F0HJ257E.pdf
Availability of CXB1507-0000-000F0HJ257E
QUANTITY
CXB1507-0000-000F0HJ257E Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB1507-0000-000F0HJ257E
Internal Part NumberEIS-CXB1507-0000-000F0HJ257E
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K 5-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1080 lm (1040 lm ~ 1120 lm)
Current - Test400mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)18V
Lumens/Watt @ Current - Test150 lm/W
Current - Max750mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension15.85mm L x 15.85mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB1507-0000-000F0HJ257E
Related LinksCXB1507-0000, CXB1507-0000-000F0HJ257E Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB1507-0000-000F0HJ257E Details Description
Related parts for CXB1507-0000-000F0HJ257E
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 32MA 15VDC datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLR 12X6" datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 55MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
225 X 99 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf