Cree Inc. CXB3070-0000-000N0BBD50E
CXB3070-0000-000N0BBD50E picture photo
Mfg. Part Number
CXB3070-0000-000N0BBD50E
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED COB CXB3070 5000K WHT SMD
Datasheet Download
CXB3070-0000-000N0BBD50E.pdf
Availability of CXB3070-0000-000N0BBD50E
QUANTITY
CXB3070-0000-000N0BBD50E Order Process
Ship out your order
Specifications of CXB3070-0000-000N0BBD50E
Internal Part NumberEIS-CXB3070-0000-000N0BBD50E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesXlamp® CXB3070
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test10500 lm (10000 lm ~ 11000 lm)
Current - Test1.9A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)36V
Lumens/Watt @ Current - Test154 lm/W
Current - Max2.8A
CRI (Color Rendering Index)70
Viewing Angle115°
Features-
Size / Dimension27.35mm L x 27.35mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)23.00mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXB3070-0000-000N0BBD50E
Related LinksCXB3070-0000, CXB3070-0000-000N0BBD50E Datasheet, Cree Inc. Distributor
CXB3070-0000-000N0BBD50E Details Description
Related parts for CXB3070-0000-000N0BBD50E
IC LCD VOLTAGE GRADATION TQFP048 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
BASED LED MIDGET GROOVE GREEN datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf