Artesyn Embedded Technologies CXE15-48S2V5
CXE15-48S2V5 picture photo
Mfg. Part Number
CXE15-48S2V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 2.5V OUTPUT 15W
Datasheet Download
CXE15-48S2V5.pdf
Availability of CXE15-48S2V5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CXE15-48S2V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXE15-48S2V5
Internal Part NumberEIS-CXE15-48S2V5
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCXE15
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.35" H (50.8mm x 25.4mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXE15-48S2V5
Related LinksCXE15-, CXE15-48S2V5 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
CXE15-48S2V5 Details Description
Related parts for CXE15-48S2V5
CONN EDGECARD 70POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI UMTS 2.5X3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf