| Internal Part Number | EIS-CXM-27-50-80-36-AA00-F2-5 | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5000K 5-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | - | |
| Current - Test | 1.8A | |
| Temperature - Test | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 35V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | |
| Current - Max | 2.7A | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 31.50mm L x 31.50mm W | |
| Height | 1.37mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 26.50mm Diameter | |