Luminus Devices Inc. CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3 picture photo
Mfg. Part Number
CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
Brief Description
LED COB WHT 7.5MM 2700K 90CRI
Datasheet Download
CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3.pdf
Availability of CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
Internal Part NumberEIS-CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package400
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesCXM-7
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test440 lm (435 lm ~ 455 lm)
Current - Test160mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35V
Lumens/Watt @ Current - Test79 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension10.00mm L x 13.00mm W
Height1.37mm
Light Emitting Surface (LES)7.50mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
Related LinksCXM-7-27-90-, CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3 Details Description
Related parts for CXM-7-27-90-36-AA00-F1-3
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 4CSP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OPTION CARD COUNTER LPAX 24VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf