| Internal Part Number | EIS-CXN1.50SV25 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Flexo® Chrome | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 1.500" (38.10mm) | |
| Diameter - Maximum | 3.000" (76.20mm) | |