Switchcraft Inc. CXS3102A10SL4P
CXS3102A10SL4P picture photo
Mfg. Part Number
CXS3102A10SL4P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CXS3102A10SL4P.pdf
Availability of CXS3102A10SL4P
QUANTITY
CXS3102A10SL4P Order Process
Ship out your order
Specifications of CXS3102A10SL4P
Internal Part NumberEIS-CXS3102A10SL4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-E-QUAL®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CXS3102A10SL4P
Related LinksCXS3102, CXS3102A10SL4P Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
CXS3102A10SL4P Details Description
Related parts for CXS3102A10SL4P
CONN DIN RECEPT 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
EDGECARD CONN 3.96MM PITCH 28POS datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 20 POS datasheet.pdf
MICRO 51 M 10" YEL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 15W datasheet.pdf
190UF 100V 19.3X54.4 85C AXI datasheet.pdf