Cypress Semiconductor CY14B104L-ZS20XIT
CY14B104L-ZS20XIT picture photo
Mfg. Part Number
CY14B104L-ZS20XIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP
Datasheet Download
CY14B104L-ZS20XIT.pdf
Availability of CY14B104L-ZS20XIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY14B104L-ZS20XIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY14B104L-ZS20XIT
Internal Part NumberEIS-CY14B104L-ZS20XIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNVRAM (Nonvolatile RAM) Overview
Video FileCypress Nonvolatile RAMs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeNVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size4M (512K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY14B104L-ZS20XIT
Related LinksCY14B104, CY14B104L-ZS20XIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY14B104L-ZS20XIT Details Description
Related parts for CY14B104L-ZS20XIT
FILTER POWER LINE 100A 250/440V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
ADHESIVE SEAL SIL NON-CORROSIVE datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf