| Internal Part Number | EIS-PIC32MX170F512HT-50I/MR | |
| Product Training Modules | Bluetooth Audio Development Platform | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Addition 22/Jun/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 3,300 | |
| Series | PIC® 32MX | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 53 | |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 64K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 28x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |