Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE18K0
RNCF1206BKE18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE18K0
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE18K0.pdf
Availability of RNCF1206BKE18K0
QUANTITY
RNCF1206BKE18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE18K0
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE18K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206BKE18K0
Related LinksRNCF120, RNCF1206BKE18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206BKE18K0 Details Description
Related parts for RNCF1206BKE18K0
SIDACTOR 2CH 170/340V 400A TO220 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
IC POT DGTL 1K OHM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
SOLDER PASTE NO-CLEAN 63/37 10CC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 22A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf