| Internal Part Number | EIS-CY25200KFZXI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Apr/2011 | |
| Standard Package | 96 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Spread Spectrum Clock Generator | |
| PLL | Yes with Bypass | |
| Input | Clock, Crystal | |
| Output | VDDL | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Ratio - Input:Output | 1:6 | |
| Differential - Input:Output | No/No | |
| Frequency - Max | 200MHz | |
| Divider/Multiplier | Yes/No | |
| Voltage - Supply | 2.375 V ~ 3.465 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |