Cypress Semiconductor CY62148ELL-55SXA
CY62148ELL-55SXA picture photo
Mfg. Part Number
CY62148ELL-55SXA
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOIC
Datasheet Download
CY62148ELL-55SXA.pdf
Availability of CY62148ELL-55SXA
QUANTITY
CY62148ELL-55SXA Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62148ELL-55SXA
Internal Part NumberEIS-CY62148ELL-55SXA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Polyimide Process 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMoBL®
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Supplier Device Package32-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62148ELL-55SXA
Related LinksCY62148E, CY62148ELL-55SXA Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62148ELL-55SXA Details Description
Related parts for CY62148ELL-55SXA
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG174 24" datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 15MM datasheet.pdf
CONTROL MODULE RS485 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 277VAC 50VDC datasheet.pdf