Cypress Semiconductor CY62256LL-70SNXI
CY62256LL-70SNXI picture photo
Mfg. Part Number
CY62256LL-70SNXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC
Datasheet Download
CY62256LL-70SNXI.pdf
Availability of CY62256LL-70SNXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY62256LL-70SNXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY62256LL-70SNXI
Internal Part NumberEIS-CY62256LL-70SNXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMoBL®
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY62256LL-70SNXI
Related LinksCY62256L, CY62256LL-70SNXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY62256LL-70SNXI Details Description
Related parts for CY62256LL-70SNXI
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS UNIV-M-N-L GRAY datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
RES 270K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 R/G,X,X,R/G datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 7POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
15000UF 16V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf