Texas Instruments CY74FCT162373CTPVC
CY74FCT162373CTPVC picture photo
Mfg. Part Number
CY74FCT162373CTPVC
Manufacturer
Product Category
Logic - Latches
Brief Description
IC 16-BIT TRNSP LATCH 3ST 48SSOP
Datasheet Download
CY74FCT162373CTPVC.pdf
Availability of CY74FCT162373CTPVC
QUANTITY
CY74FCT162373CTPVC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY74FCT162373CTPVC
Internal Part NumberEIS-CY74FCT162373CTPVC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Latches
Series74FCT
PackagingTube
Logic TypeD-Type Transparent Latch
Circuit8:8
Output TypeTri-State
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Independent Circuits2
Delay Time - Propagation2ns
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY74FCT162373CTPVC
Related LinksCY74FCT16, CY74FCT162373CTPVC Datasheet, Texas Instruments Distributor
CY74FCT162373CTPVC Details Description
Related parts for CY74FCT162373CTPVC
LABEL LSR/IJET .5"X1.5" WHT datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 6.3MM 3P PCB datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 160V SCREW datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf