Texas Instruments CY74FCT2245CTSOCT
CY74FCT2245CTSOCT picture photo
Mfg. Part Number
CY74FCT2245CTSOCT
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
CY74FCT2245CTSOCT.pdf
Availability of CY74FCT2245CTSOCT
QUANTITY
CY74FCT2245CTSOCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY74FCT2245CTSOCT
Internal Part NumberEIS-CY74FCT2245CTSOCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74FCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low15mA, 12mA
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY74FCT2245CTSOCT
Related LinksCY74FCT2, CY74FCT2245CTSOCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
CY74FCT2245CTSOCT Details Description
Related parts for CY74FCT2245CTSOCT
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 74POS STR datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.532" (13.50mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 69 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf