Cypress Semiconductor CY7C016A-15AC
CY7C016A-15AC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C016A-15AC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 144KBIT 15NS 80TQFP
Datasheet Download
CY7C016A-15AC.pdf
Availability of CY7C016A-15AC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C016A-15AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C016A-15AC
Internal Part NumberEIS-CY7C016A-15AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size144K (16K x 9)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C016A-15AC
Related LinksCY7C01, CY7C016A-15AC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C016A-15AC Details Description
Related parts for CY7C016A-15AC
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SNSW 10A PCB-90D-ASYM NONE datasheet.pdf
DSUB SPRING LATCH PLATE DD X2 datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE SPLIT 20A 400V datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 17A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 15W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V SOT883 datasheet.pdf