Thomas Research Products PLED96W-092-C1050-HV
PLED96W-092-C1050-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-092-C1050-HV
Brief Description
LED DRIVER 96W 92V 277-480
Datasheet Download
PLED96W-092-C1050-HV.pdf
Availability of PLED96W-092-C1050-HV
QUANTITY
PLED96W-092-C1050-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-092-C1050-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-092-C1050-HV
SeriesPLED96W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output31 ~ 92 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
Operating Temperature-
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-092-C1050-HV
Related LinksPLED96W-09, PLED96W-092-C1050-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-092-C1050-HV Details Description
Related parts for PLED96W-092-C1050-HV
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .156 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MICRO-TIMER CONTACT datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
FIXED FOCUS 5-30MM NPN 24V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
DVI TO VGA CABLE M M 10' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf