Cypress Semiconductor CY7C024E-15AXC
CY7C024E-15AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C024E-15AXC
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 15NS 100TQFP
Datasheet Download
CY7C024E-15AXC.pdf
Availability of CY7C024E-15AXC
QUANTITY
CY7C024E-15AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C024E-15AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C024E-15AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Memory Size64K (4K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C024E-15AXC
Related LinksCY7C024, CY7C024E-15AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C024E-15AXC Details Description
Related parts for CY7C024E-15AXC
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 6V 8A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf