Cypress Semiconductor CY7C1007B-15VXIT
CY7C1007B-15VXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1007B-15VXIT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 28SOJ
Datasheet Download
CY7C1007B-15VXIT.pdf
Availability of CY7C1007B-15VXIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1007B-15VXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1007B-15VXIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1007B-15VXIT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (1M x 1)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1007B-15VXIT
Related LinksCY7C1007, CY7C1007B-15VXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1007B-15VXIT Details Description
Related parts for CY7C1007B-15VXIT
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REG 8BIT PARALL 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf