Cypress Semiconductor CY7C1012DV33-10BGXI
CY7C1012DV33-10BGXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1012DV33-10BGXI
Brief Description
IC SRAM 12MBIT 10NS 119BGA
Datasheet Download
CY7C1012DV33-10BGXI.pdf
Availability of CY7C1012DV33-10BGXI
QUANTITY
CY7C1012DV33-10BGXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1012DV33-10BGXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1012DV33-10BGXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size12M (512K x 24)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1012DV33-10BGXI
Related LinksCY7C1012D, CY7C1012DV33-10BGXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1012DV33-10BGXI Details Description
Related parts for CY7C1012DV33-10BGXI
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 6A 39B1QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 4V X7S 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf