Cypress Semiconductor CY7C1041BNV33L-15VXC
CY7C1041BNV33L-15VXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1041BNV33L-15VXC
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ
Datasheet Download
CY7C1041BNV33L-15VXC.pdf
Availability of CY7C1041BNV33L-15VXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1041BNV33L-15VXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1041BNV33L-15VXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1041BNV33L-15VXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package17
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1041BNV33L-15VXC
Related LinksCY7C1041BN, CY7C1041BNV33L-15VXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1041BNV33L-15VXC Details Description
Related parts for CY7C1041BNV33L-15VXC
06P MTA156 PLUG CONN CE 18AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSNG INSERT SHELL PNL R/A datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
RJ FIELD SEALED SQ FLANGE RECEPT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf