TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FJ61AC
D38999/20FJ61AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ61AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FJ61AC.pdf
Availability of D38999/20FJ61AC
QUANTITY
D38999/20FJ61AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ61AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ61AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ61AC
Related LinksD38999/, D38999/20FJ61AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FJ61AC Details Description
Related parts for D38999/20FJ61AC
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 30POS 30AU datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 9A 15.5 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBJ datasheet.pdf
D4SL-2RDA-D4 datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 33.3MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf