Vicor Corporation V375A5E300BG2
V375A5E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375A5E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V375A5E300BG2.pdf
Availability of V375A5E300BG2
QUANTITY
V375A5E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A5E300BG2
Internal Part NumberEIS-V375A5E300BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A5E300BG2
Related LinksV375A5, V375A5E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A5E300BG2 Details Description
Related parts for V375A5E300BG2
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT&BLADE 4POS NATRL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 13POS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf