Cypress Semiconductor CY7C1061G18-15BV1XI
CY7C1061G18-15BV1XI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1061G18-15BV1XI
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS
Datasheet Download
CY7C1061G18-15BV1XI.pdf
Availability of CY7C1061G18-15BV1XI
QUANTITY
CY7C1061G18-15BV1XI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1061G18-15BV1XI
Internal Part NumberEIS-CY7C1061G18-15BV1XI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.65 V ~ 2.2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1061G18-15BV1XI
Related LinksCY7C1061G, CY7C1061G18-15BV1XI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1061G18-15BV1XI Details Description
Related parts for CY7C1061G18-15BV1XI
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 65MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 238MA 1.24 OHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG RED 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 33 OHM 50W 1% TO221 datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 390000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf