Cypress Semiconductor CY7C1061G30-10BV1XIT
CY7C1061G30-10BV1XIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1061G30-10BV1XIT
Brief Description
IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA
Datasheet Download
CY7C1061G30-10BV1XIT.pdf
Availability of CY7C1061G30-10BV1XIT
QUANTITY
CY7C1061G30-10BV1XIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1061G30-10BV1XIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1061G30-10BV1XIT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16M (1M x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-VFBGA (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1061G30-10BV1XIT
Related LinksCY7C1061G3, CY7C1061G30-10BV1XIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1061G30-10BV1XIT Details Description
Related parts for CY7C1061G30-10BV1XIT
IC BUFF N-INV OP/DRAIN 5TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 350MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 30 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf