Cypress Semiconductor CY7C11651KV18-400BZXC
CY7C11651KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C11651KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C11651KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C11651KV18-400BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C11651KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C11651KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C11651KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C11651KV18-400BZXC
Related LinksCY7C11651K, CY7C11651KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C11651KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C11651KV18-400BZXC
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA NC 6-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .217" datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf