Cypress Semiconductor CY7C1165KV18-550BZC
CY7C1165KV18-550BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1165KV18-550BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1165KV18-550BZC.pdf
Availability of CY7C1165KV18-550BZC
QUANTITY
CY7C1165KV18-550BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1165KV18-550BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1165KV18-550BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1165KV18-550BZC
Related LinksCY7C1165K, CY7C1165KV18-550BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1165KV18-550BZC Details Description
Related parts for CY7C1165KV18-550BZC
CONN TAB 24-28AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
JACK .032-.046" .292"L SWAGE SN datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32QFP datasheet.pdf
IC RF AMP LNA GAAS MMIC 6-UTSLP datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf