Cypress Semiconductor CY7C1170KV18-400BZC
CY7C1170KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1170KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1170KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1170KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C1170KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1170KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1170KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1170KV18-400BZC
Related LinksCY7C1170K, CY7C1170KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1170KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1170KV18-400BZC
CONN PLUG INSUL SOLDERLESS WHITE datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 392 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8HTSOP datasheet.pdf