Cypress Semiconductor CY7C1170KV18-450BZXC
CY7C1170KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1170KV18-450BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1170KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C1170KV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C1170KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1170KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1170KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size18M (512K x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1170KV18-450BZXC
Related LinksCY7C1170KV, CY7C1170KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1170KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C1170KV18-450BZXC
Crystal 4.433618MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf