Cypress Semiconductor CY7C1270XV18-633BZXC
CY7C1270XV18-633BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1270XV18-633BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1270XV18-633BZXC.pdf
Availability of CY7C1270XV18-633BZXC
QUANTITY
CY7C1270XV18-633BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1270XV18-633BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1270XV18-633BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1270XV18-633BZXC
Related LinksCY7C1270XV, CY7C1270XV18-633BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1270XV18-633BZXC Details Description
Related parts for CY7C1270XV18-633BZXC
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR 2CH 16-TQFN datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
CONN 4C 4#12 PIN RECP datasheet.pdf
56000UF 10V 51X130 85C ST datasheet.pdf