Cypress Semiconductor CY7C1308SV25C-167BZCT
CY7C1308SV25C-167BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1308SV25C-167BZCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1308SV25C-167BZCT.pdf
Availability of CY7C1308SV25C-167BZCT
QUANTITY
CY7C1308SV25C-167BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1308SV25C-167BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1308SV25C-167BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR
Memory Size9M (256K x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.4 V ~ 2.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1308SV25C-167BZCT
Related LinksCY7C1308SV, CY7C1308SV25C-167BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1308SV25C-167BZCT Details Description
Related parts for CY7C1308SV25C-167BZCT
SWITCH MINI 6A SPDT ROLLER.187QC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 16 OUT NPN ECON datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 90NS 100FPBGA datasheet.pdf
DOUBLE M18 SHORT PW 5M NPN NO datasheet.pdf
MICRO 100C S 18" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf