Cypress Semiconductor CY7C1312CV18-167BZI
CY7C1312CV18-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312CV18-167BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312CV18-167BZI.pdf
Availability of CY7C1312CV18-167BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1312CV18-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312CV18-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1312CV18-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312CV18-167BZI
Related LinksCY7C1312C, CY7C1312CV18-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312CV18-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1312CV18-167BZI
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS TOP ENTRY 5.08MM datasheet.pdf
2P CONNECTOR HOUSING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE D 23POS datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 54POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf