Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-300BZXCT
CY7C1312KV18-300BZXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-300BZXCT
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-300BZXCT.pdf
Availability of CY7C1312KV18-300BZXCT
QUANTITY
CY7C1312KV18-300BZXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-300BZXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-300BZXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-300BZXCT
Related LinksCY7C1312KV, CY7C1312KV18-300BZXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-300BZXCT Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-300BZXCT
FIXED IND 120UH 450MA 1.12 OHM datasheet.pdf
TERMINAL WW MINIWRAP .042" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT GOLD .156 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 2.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
PUNCH SET HYDRAULIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES 56 OHM 9LBGA datasheet.pdf