Vishay/Dale RNC50H1402BSRSL
RNC50H1402BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1402BSRSL
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1402BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1402BSRSL
QUANTITY
RNC50H1402BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1402BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1402BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1402BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1402BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1402BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1402BSRSL
CONN PLUG 4POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 30POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN IDC DB 13POS 2.5MM WHT PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
MOD CABLE 5FT COILED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf