Cypress Semiconductor CY7C1312KV18-300BZXI
CY7C1312KV18-300BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312KV18-300BZXI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312KV18-300BZXI.pdf
Availability of CY7C1312KV18-300BZXI
QUANTITY
CY7C1312KV18-300BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312KV18-300BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1312KV18-300BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package680
Memory Size18M (1M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312KV18-300BZXI
Related LinksCY7C1312KV, CY7C1312KV18-300BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312KV18-300BZXI Details Description
Related parts for CY7C1312KV18-300BZXI
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO263 datasheet.pdf
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 1-10 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3MM VERT GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf