Cypress Semiconductor CY7C1312LV18-250BZXC
CY7C1312LV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312LV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312LV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1312LV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1312LV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312LV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1312LV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312LV18-250BZXC
Related LinksCY7C1312LV, CY7C1312LV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312LV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1312LV18-250BZXC
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS STR .050" GOL datasheet.pdf
KIT APPLICATION DEV ADS I.MX27 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 2% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 450MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf