Cypress Semiconductor CY7C1312TV18-250BZC
CY7C1312TV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1312TV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1312TV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1312TV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1312TV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1312TV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1312TV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1312TV18-250BZC
Related LinksCY7C1312T, CY7C1312TV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1312TV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1312TV18-250BZC
IC REGISTERED TRANSCVR 24DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPL MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 15BIT PARALLEL 28-SOIC datasheet.pdf
TIMER 22.5MM 1-120S DIN MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
GIGA-MINIMC, TX/SSBX-SM1490-SC ( datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf