Cypress Semiconductor CY7C1314SV18-250BZC
CY7C1314SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1314SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1314SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1314SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1314SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1314SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1314SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1314SV18-250BZC
Related LinksCY7C1314S, CY7C1314SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1314SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1314SV18-250BZC
CONN PLUG RTANG 24+8 POS DIN PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf